DEMAG - ET250/630-840 ConceptDE-INJ-DEM-2004-00003
gindumac price
(Ex works)
get an official quote
Visit the machine
make a counteroffer
Download PDF
Do you have further questions? Contact us.
sales contact
Borja Garcia
b.garcia@gindumac.com
whatsapp
Click to chat on WhatsApp
Show in original language
This DEMAG ET250/630-840 Concept was manufactured in 2004. It features a clamping force of 2500 kN and a locking force of 2750 kN. The machine includes a Wittmann linear robot and supports a maximum mold weight of 3300 kg. It's equipped with a screw diameter of 60 mm and offers a shot volume of 636 ccm. Consider the opportunity to buy this DEMAG ET250/630-840 Concept hydraulic injection moulding machine. Contact us for more information about this machine.
Overview
  • brand: DEMAG
  • year: 2004
  • MODEL: ET250/630-840 Concept
  • production hours: 91810
  • application type: Injection Moulding
  • Location: Germany
  • machine type: Hydraulic Injection Moulding Machine
  • control unit brand:
Technical Information - DEMAG ET250/630-840 Concept
Technical Specification
  • Clamping Force: 2500 kN
  • Max. Shot Weight: 579 g
  • Screw Diameter: 60 mm
Additional Information
  • Locking force: 2750 kN
  • Tie bar spacing (H x V): 630 x 630 mm
  • Platen dimensions (H x V): 950 x 950 mm
  • Mold height: 330–830 mm
  • Opening stroke: 675 mm
  • Max daylight (distance between platens): 1505 mm
  • Mold weight capacity: fixed side 1100 kg, moving side 2200 kg (total 3300 kg)
  • Ejector:
    • Stroke: 200 mm
    • Force: 80 kN
    • Centering ring diameter: 200 mm
    • Pneumatic ejector: yes
  • Core pulls: 2 on moving side (AS)
  • Injection unit:
    • Unit size: 840
    • L/D: 20
    • Shot volume: 636 cm³
    • Injection pressure: 1351 bar
    • Plasticizing rate (PS): 74 g/s
    • Screw speed: 326 rpm
    • Nozzle radius: 15 mm; nozzle bore: 3 mm
    • Max dosing stroke: 225 mm
    • Note: Second injection unit listed with no data → single-component machine
  • Interfaces/controls:
    • Printer interface: yes
    • Process control/SPC: yes
Additional equipment
  • Robot/handling: Wittmann W633-961 linear robot
    • Stroke: Y (vertical) 1600 mm, X 900 mm, Z 2500 mm